Woman’s ile Bütün Kadınlar Özeldir...

+90 (532) 791 42 47 (HAIR) info@kadinsacekimi.com.tr

Greft Nedir?

0
(0)

Greft Nedir?

Saç ekimi yaptırmak isteyen insanlar, bu konuda araştırma yapan sıklıkla duydukları bu terim, aslında saç ekimi dışında diş hekimlerinde ve cerrahi gibi başka tıp bölümlerinde de kullanılır.
Tıbbın diğer alanlarında farklı anlamlar bilinen greft en genel anlamıyla vücudumuzun herhangi bir bölgesinden, vücudumuzun başka bir yerine nakil edilmek üzere damar ve sinir bağlantıları olmadan alınan doku olarak tanımlanır.
Bu dokunun taşındığı bölgede “difüzyon” denilen bir yöntemle beslenir. Difüzyon, damar ve sinir bağlantılarından ayrı taşınan greftlerin, çevrelerinde bulunan dokular ve onların kapiller damarlarıyla beslenmesidir. Süreçle doku taşındığı bölgeye alışır ve yeni damar bağlantıları oluşmaya başlar. Beslenme problemi yaşanması greftlerin nakil edildikleri alanda uyum sağlayamayıp ölmeleri anlamına gelir. Bu durumun yaşanmaması için greftler olabildiğince ince kalınlıkta, küçük parçalar halinde kullanılırlar.
Tıbbın farklı bölümlerinde kullanılan greftler, farklı tedaviler için vücudun farklı alanlarından alınabilmektedir. Günümüzde en çok gerek duyulan greft dokuları; deri, saç kökü, kök hücre, kıkırdak vb. yerlerdir.

Saç Ekiminde Greft

Saç ekiminde çokça kullanılan greft terimi, saç ektirmek isteyen kişinin verici alandan alınarak açılmış olan bölgeye ekilmek üzere hazırlanan doku parçalardır. Greft içerisinde saç kökleri ve bir miktar deri bulunur. içeriğindeki deri miktarına ve saç köklerinin sayısına göre farklı greft türleri vardır.
Genellikle ense iki kulak arasındaki alanlardan donör çıkarılan greftler içerisinde ikili, üçlü, beşli saç kökleri bulunabilir.
Saç ekiminde, saçların döküldüğü yere ne kadar saç ekilebileceği operasyonun sonucunu etkileyen bir aşamadır.
Greft sayısı, saç kökü sayısı demek değildir. O yüzden saç ekiminde önemli olan kaç greft ekileceği değil, ekilecek greftlerin içerisinde kaç saç kökün bulunduğudur.
Saçların ekildiği yerde ne kadar saç çıkacağı ekilen greft ile değil, greftler içerisindeki saç kökü sayısına göre belirlenir. Donör bölgenizden alınacak bir greft içerisinde ne kadar saç kökü olacağı, saçınızın yapısına, kalitesine ve yoğunluğuna göre değişiklik gösterir.

Greftlerin Saklama Koşulları Çok Önemlidir

Ekimi operasyonunun başında toplanan greftler, operasyonun ikinci aşaması olan ekim sürecine kadar geçene zamanda bekletilmektedir.
Donör bölgeden toplandığında canlı olan ve canlı kalması gereken bu dokuların 1-2 saat sürecince bekletilmesi için doğru ortamın operasyon öncesinden hazır olması gerekir. Greftler alındıktan sonra özel bir solüsyon içerisinde bekler.

Bir Seansta Kaç Greft Ekilebilir?

Saç ekimi sabır isteyen süreçtir. Saç ekim operasyonları 4 ile 6 saat arasında sürebilmektedir. Bu süre ekilecek greft sayısına göre deişiklik gösterir.
Greftlerin alımı ve nakli süre zarfı içinde lokal anestezi sayesinde acı hissetmeyen hasta, gazete okuyabilir veya televizyon izleyebilir.

Makaleyi Beğendiniz Mi?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şu ana kadar oy verilmedi! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Author Info

Kadın Saç Ekimi

Comments ( 2 )

  • Deniz

    Faydalı olmuş teşekkrederim.

    • Kadın Saç Ekimi

      Biz okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz 0532 791 42 47 nolu telefondan bizlere ulaşabilrsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »

Bizi Ara